Családi vagyontervezés bizalmi vagyonkezeléssel
A bizalmi vagyonkezeléssel rugalmasan, sokrétűen szabályozható a családi vagyon öröklése, befektetése, jótékony vagy közcélú felhasználása.
Külföldön a bizalmi vagyonkezelői szerződések jelentős része un. family trust, amely elsősorban családok, illetve a családok által kijelölt kedvezményezettek javára kezeli a szerződésben elhelyezett vagyont. A bizalmi vagyonkezelési szerződésben elhelyezhető vagyon értékének nincs minimuma, a vagyonkezelés költségeit viszont ki kell termelnie a Kezelt Vagyon hozamának, illetve erre a Vagyonrendelő is biztosíthatja a fedezetet.
Family Trust
A bizalmi vagyonkezelő szerződés Magyarországon adóalany, de ez nem jelenti azt, hogy a Kezelt Vagyon nem állhat több cégből, részesedésből, magán befektetési alapból, special purpose vehicle-ből, attól függően, hogy a Vagyonrendelő ezt hogyan határozta meg vagy milyen jogokat adott a Vagyonkezelőnek, aki a Kezelt Vagyon hozamának maximalizálása érdekében hozhat létre további cégeket, alapítványokat, etc.
A bizalmi vagyonkezeléssel többek között:
- elkerülhető a vagyon szétaprózódása és elértéktelenedése,
- elkerülhető az örökösök, utódok elszámolási vitája,
- bevonható az kedvezményezettek körébe az örökösödési szabályok alapján örökösnek nem számító személy,
- kizárható vagy korlátozható az arra érdemtelen örökös részesedése,
- a vagyonrendelő halála után is végrehajtható feltétel rendszerhez lehet kötni az hozzáférést a vagyonhoz.
A családok bizalmi vagyonkezelői szerződés tervezésénél figyelembe kell venni különösen:
- a kezelendő vagyon típusait, piaci értékét és élettartamát
- a családtagok létszámát, életkorát, élethelyzetét és jövőbeni terveit
- a családon kívül kedvezményezettek esetében is az előző pontban felsoroltakat
- a vagyonkezelőtől elvárt szakértelmet és tapasztalatokat
- a vagyonkezelőt segítő tanácsadók szerepét
- a vagyonfelügyelők kinevezésének szükségét
- a kedvezményezetteket képviselő „board” létjogosultságát
A magyar jogszabályok szerint készített bizalmi vagyonkezelői szerződés 50 évig lehet érvényes, tehát maximum ennyi ideig szabályozható benne a vagyon kezelése. A maximális időtartamra kötött szerződés lejárta után a vagyont az aktuális kedvezményezettek között fel kell osztani és a szerződés hosszabbítására nincs lehetőség. A 50 éves korlát kevésnek tűnhet, de a bizalmi vagyonkezelés létrehozható úgy is, hogy a vagyonrendelő halálával jöjjön létre, a szerződés ebben az estben a vagyonrendelő halála után 50 évig tartható fent.
A kezelt vagyon kiadása a kedvezményezettek részére illeték köteles, a hatályos ajándékozási illeték szabályai szerint. Az egyenes ági rokon és a házastárs kedvezményezettek a jelenlegi szabályok alapján a kezel vagyont további illetékfizetési kötelezettség nélkül kaphatják meg, míg az ebbe a körbe nem tartozó kedvezményezettek az általános szabályok szerint 18% illetéket fizetnek, kivéve a lakóingatlan esetén (9%) és személyi gépkocsi esetén (36%). A kezelt vagyon hozama az osztalék adózására vonatkozó szabályok szerint adózik, jelenleg 15% SZJA-t és 14% EHO-t (amelyet évente maximum 450 000 ft-ig kell megfizetni).
Family Office
A nagyobb értékű, diverzifikáltabb vagyonú, nagy létszámú családok vagyonkezelését sok esetben un. single family office vagy multi family office látja el. A family office is bizalmi vagyonkezelés, de lényegesen több aspektusból érinti a család életét.
Egy family office létrehozása következő lépésekből állhat:
- a családi víziók, célok, értékek meghatározása, a család történetének dokumentálása és a family office működésének megtervezése, szabályozása
- a napi feladatok meghatározása, a teljesítmény ellenőrzésének és kiértékelésének alapelvei
- a befektetési politika és a befektetések ellenőrzési szabályainak kialakítása
- a family office tisztségviselőinek kiválasztása
- etikai, döntési és vezetési alapelvek lefektetése
- családon beüli konfliktusok kezelésének alapelvei
- jogi struktúra megtervezése és kialakítása
- készenléti tervek készítése haláleset, természeti katasztrófa, válások vagy más a család céljait és értékeit jelentősen befolyásoló események kezelésére
- tanácsadó testületek felállítása és működési szabályai