Magyarország is úton a Digitális Állampolgárság felé



Az Európai Unió egyre több tagállama helyezi át az államigazgatás folyamatát, illetve az állampolgárok ügyeinek intézését, a velük való kapcsolattartást az online térbe. A legismertebb példa erre Észtország, aki a legtöbb szempontból a többiek előtt jár ezen a téren (pl. online választják a parlamenti képviselőket is). Magyarország még távol van ettől, de a legújabb kormányzati intézkedések elindulnak ebbe az irányba.

2024. július 1-től hatályba lépett a digitális állampolgárságról szóló törvény (DÁP tv.). A deklarált cél, hogy az állampolgárokat a digitális / online ügyintézés széleskörű használata felé tereljék. Ennek a folyamatnak lényeges részeként már most felállt egy oldal https://dap.gov.hu ami ismerteti a változásokat. Szeptembertől a digitális állampolgárság alapvető instrumentumaként élesedik a DÁP applikáció, ami azt jelenti, hogy ezt követően akár egy okostelefonnal is intézhetőek lesznek az állampolgárok közigazgatási ügyei.

Fontos kiemelni, hogy bár az éles üzem 2024. szeptembertől indul, de már most is lehet előzetesen regisztrálni az applikáció használatára a kormányzati rendszerbe, viszont ehhez még egy alkalommal személyesen be kell fáradni egy Kormányablakba (erről részletesebben később).

A DÁP applikáció több körben – több éves ütemben – fog egyre kiterjedtebb szolgáltatásokat nyújtani.

Első körben, 2024. szeptemberétől, az alábbiak lesznek intézhetőek és elérhetőek:

  • Személyazonosítás QR kóddal.
  • Az applikációban egy helyre lesznek integrálva az összes okmányunk adatai (személyi, jogosítvány, forgalmi, lakcímkártya, útlevél, TAJ kártya, adókártya, stb.)
  • Az applikációval felhasználónév és jelszó nélkül, csak egy QR kód használatával be lehet majd jelentkezni az állami alkalmazásokba.
  • Már szeptembertől ingyenesen tartalmazni fog az applikáció egy minősített hitelességű, emelt biztonságú elektromos aláírást. Mindenkinek, aki regisztrált (de ez csak magánszemélyek fogják tudni aláírásra használni, illetve csak magánszemély minőségben!)
  • Ez az e-aláírás kiváltja a most az e-személyikben lévő régebbi verziót és ezzel MEGSZŰNIK AZ AVDH (de ez nem azonnal, azt csak akkor fogják kivezetni, amikor a DÁP applikáció használata már elért egy kritikus tömeget a lakosság körében)
  • Egy gombnyomással, online lehet majd igényelni digitális erkölcsi bizonyítványt
  • Időpontfoglalás is használható lesz (Kormányablakba, stb.)
2025-től az alábbi fejlesztések várhatóak:
  • A QR kódos, egyszerűsített bejelentkezést és az elektronikus aláírást kiterjesztik a piaci szolgáltatókra is (bankok, közműcégek, stb.)
  • Gépjármű adásvételek lebonyolítása is lehetővé válik az alkalmazással
  • A fizikai okmányok teljes kiváltása, az okmányok az alkalmazáson keresztül is bemutathatóak és lekérhetőek lesznek.
  • Személyes adatbázis és igazolások a szolgáltatók felé (ún. digitális profil) – ez azt jelenti, hogy a tárolt adataink alapján már egy helyen látható lesz minden olyan jellegzetesség, vagy körülmény is, ami a különböző állami és szolgáltatói rendszerekhez való hozzáférést biztosítja. Pl. jogosultak vagyunk-e valamilyen kedvezményre, van-e valamilyen speciális elbírálást igénylő körülmény (pl. ha valaki, kismama, vagy esetleges mozgáskorlátozottság ténye, vagy ha valaki például fogyatékos gyermeket egyedül nevelő szülő.)
2026-től az alábbi fejlesztések várhatóak:
  • e-posta (kiváltja a jelenleg az ügyfélkapuhoz tartozó e-tárhelyet)
  • e-fizetés (állam és a piaci szolgáltatók felé)
  • teljes körű e-közigazgatási ügyintézés
Az applikáció használata

Mint azt már említettük, a DÁP alkalmazás használatának jelenleg még előfeltétele, hogy a Kormányablaknál személyesen regisztráljuk magunkat az applikáció használatára. De a későbbiekben ez a folyamat is intézhető lesz online az ígéretek szerint. Illetve ezt az egy személyes megjelenést követően már digitálisan intézhető lesz majd minden. A DÁP hivatalos tájékoztatója szerint a kormányablakba elég lesz érvényes személyazonosító igazolványt és internettel rendelkező mobiltelefont vinni.

Amit még fontos tudni: elég hamar, lehet, hogy már ősszel kivezetik az ügyfélkapu rendszerét és maga a DÁP lesz helyette használható.

A DÁP-ban viszont már nem lesz olyan lehetősége a magánszemélyeknek, hogy pl. a könyvelőjüknek a hozzáférést, vagy meghatalmazást adjanak a NAV felé történő ügyintézéshez, mint ami jelenleg még megtehető az ügyfélkapuval. Az ígéretek szerint lesz egy meghatalmazáskezelő felület az alkalmazáson belül valamikor, de erről még nem lehet sokat tudni.

Ez a felület és az új e-aláírás lesz továbbá használatos az új ingatlannyilvántartási törvény alapján induló eljárásokban is 2025 januárjától.

A Kormány és az alkalmazást fejlesztő IdomSoft által elmondottak alapján a DÁP alkalmazás és az egész rendszer végső célja az ún. életesemény-központú működés. Azaz hogy egy-egy életeseményhez (pl.: gyerekszületés, ingatlan adás-vétel) kötődő adminisztrációs feladatokat csoportosítsa, így nem lesz szükséges külön rendszereket használni.