Az EU Kamatadó Direktívájának várható változásai
Főleg a német kormány erősködésének hála, az EU Savings Tax Directive (ESTD) valószínűleg kibővül olyan előírásokkal, amely miatt a magánalapítványok és trustokon keresztül kapott kamatból valamint a befektetéshez kötött életbiztosításból származó bevételekből is kamatadót vonnak le, mintha az a kedvezményezett magánszemély közvetlenül kapta volna.
A szigorítást a német kormány talán a Liechtenstein-i balhé miatt erőltetett nagyon és hangoztatta, hogy legalább 30 milliárd EUR kárt okoz az adóelkerülés Németországnak. Ahogy a jelenleg 20, majd másfél év múlva 35 százalékosra növekedő, magánszemélyektől levont forrásadó sem hoz túl nagy bevételt az EU tagállamainak, az sem várható, hogy a trustokat és a magánalapítványokat érintő új szabály jelentős bevételt termel majd.
A jelenleg hatályos direktíva elfogadás 15 évet vett igénybe, a módosítás viszont aránylag gyorsan megtörténhet.
A módosító javaslat tehát csak a kamat és meghatározott életbiztosításból származó jövedelmekre vonatkozik és jelen állapot szerint nem vonatkozik az osztalékra, árfolyamnyereségre, jogdíjra – azokra a passzív jövedelmekre amelyek általában a magánalapítványok és a trustok bevételét képezik.
A magyar adószabályokban ezeket a jövedelmeket nem így adóztatják, így ha egy magyar állampolgár trustja vagy magánalapítványa, nem EU tagállamban, illetve az ESTD-t végrehajtó, elfogadó országban kap kamatot vagy befektetéshez kötött életbiztosításból, akkor nem kell utána a kamatadót fizetnie.